Polamer Inc

Haitańczycy nie będą chronieni przed deportacją

Administracja prezydenta Donald Trumpa ogłosiła zakończenie programu humanitarnego, który pozwolił kilkudziesięciu tysiącom mieszkańców Haiti pozostać w USA po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. Haitańczycy dostali niewiele ponad półtora roku na opuszczenie Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone przyznały Haitańczykom status chronionych imigrantów po trzęsieniu ziemi sprzed 8 lat, które spowodowało śmierć ponad 150 tysięcy osób a ponad milion pozbawiło dachu nad głową. Obywatele Haiti, którzy w ciągu roku po trzęsieniu znaleźli się w USA, mogli wystąpić o prawo tymczasowego pobytu i otrzymywali pozwolenie na pracę.

Z możliwości takiej skorzystało 59 tysięcy osób. Rząd Baracka Obamy wielokrotnie przedłużał ochronę Haitańczyków wskazując na bardzo trudne warunki życia w Haiti - najbiedniejszym kraju półkuli zachodniej.

Administracja Donalda Trumpa uznała jednak, że warunki życia w Haiti poprawiły się na tyle, że można zakończyć program. Haitańczycy muszą opuścić Stany Zjednoczone do połowy 2019 roku a jeśli tego nie zrobią będą podlegać deportacji. Decyzję rządu prezydenta Trumpa skrytykowali niektórzy politycy z obu partii.

Demokratyczny senator Ben Nelson stwierdził, że odesłanie 60 tysięcy osób do Haiti jest niemoralne. Republikańska członkini Kongresu z Florydy Ileana Ros-Lethinen oświadczyła, że po wizytach tym kraju może zaświadczyć, że nie jest on przygotowany na przycięcie 60 tysięcy osób. (IAR)