Bilety . com

Wizyta zastępcy prokuratora generalnego w Chicago

Chicago jest jednym z najwspanialszych miast Ameryki, ale ma problem z przestępczością – mówił w piątek w czasie konferencji komisji ds. przestępczości w naszym mieście człowiek numer 2 w departamencie sprawiedliwości. Rod Rosenstein powstrzymał się od użycia tak ostrych sformułowań jak prezydent Trump, który sytuację w Chicago określił mianem totalnej katastrofy.

Nie obarczał też winą za przestępczość statusu miasta jako sanktuarium dla nieudokumentowanych imigrantów, jak często czyni jego przełożony – prokurator generalny Jeff Sessions. Zamiast tego, jak mówił, należy skoncentrować się na bezpośrednich przyczynach takiej, a nie innej sytuacji w mieście.

Zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku doszło do 4300 strzelanin i 760 zabójstw, a to oznacza, że co dwie godziny jedna osoba została postrzelona, a dwie dziennie zabite. Zastępca prokuratora generalnego zalecił uproszczenie procedur policyjnych i skrytykował konieczność szczegółowej dokumentacji każdego zatrzymania, zwracając uwagę, że może to rozpraszać uwagę funkcjonariuszy policji.