Bilety . com

Kardynał Cupich już nie jest przewodniczącym Komitetu Działań w Obronie Życia

Obradująca w Baltimore Konferencja Biskupów Katolickich wybrała na przewodniczącego Komitetu Działań w Obronie Życia arcybiskupa Kansas City Josepha Naumanna. Pokonał on stosunkiem głosów 96 do 82 kojarzonego z linią papieża Franciszka liberalnego Arcybiskupa Chicago kardynała Blase’a Cupicha .

Konferencja zerwała w ten sposób z tradycją, że szefem Komitetu jest osoba w randze kardynała. Jak pisze dziennik "Wall Street Journal", świadczy to o opozycji częsci amerykańskich hierarchów wobec zmian, jakie w Kościele chce wprowadzić papież Franciszek. Obaj kandydaci na stanowisko przewodniczącego Komitetu Działań w Obronie Życia są zdecydowanymi przeciwnikami aborcji i eutanazji. Arcybiskup Naumann podkreślał jednak konieczność skoncentrowania się na tych dwóch kwestiach.

Kardynał Cupich mówił także o innych sprawach, takich jak kara śmierci, opieka zdrowotna czy walka z ubóstwem, co jest zgodne z linią obecnego papieża. Głosowanie biskupów ma także wymiar polityczny. Stawianie na pierwszym miejscu kwestii aborcji oznacza podtrzymanie sojuszu konserwatywnych katolików z Partią Republikańską.