Polamer Inc

Partia Republikańska wycofała poparcie dla Roya Moore'a

Krajowy Komitet Partii Republikańskiej wycofał poparcie dla kandydatury Roya Moore’a. Moore ubiega się o stanowisko w Senacie ze stanu Alabama, które opuścił Jeff Sessions obejmując stanowisko prokuratora federalnego. 12 grudnia w tym stanie odbędą się wybory uzupełniające, w których rywalem Moore’a będzie demokrata Doug Jones.

W ostatnich dniach kilka kobiet oskarżyło Moore’a o seksualne molestowanie ich przed laty. Najmłodsza z nich miała wówczas 14 lat. Od tego czasu coraz więcej republikanów odcinało się od jego kandydatury nakłaniając go do wycofania się z wyścigu wyborczego. We wtorek głos w tej sprawie zabrał lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell.

“Roy Moore powinien się wycofać. Kobiety, które wysunęły swe oskarżenia są wiarygodne. On nie nadaje się do pełnienia funkcji w Senacie Stanów Zjednoczonych. Rozważymy wszystkie opcje,aby temu zapobiec” - mówił. Sam Roy Moore wycofywać się nie zamierza. I oskarża swych politycznych przeciwników o to, że fabrykują dowody przeciwko niemu. Demokratyczny kandydat do Senatu, Doug Jones mówi jednak, że nie z oskarżeniami wobec Moore’a jego sztab nie ma nic wspólnego.

Roy Moore jest postacią kontrowersyjną w Alabamie, ale cieszącą się dużą popularnością. Jako przewodniczący Sądu Najwyższego dwukrotnie był pozbawiany funkcji; raz za odmowę usunięcia z budynku sądu tablic z Dziesięcioma Przykazaniami, drugim razem za zlekceważenie wyroku sądu federalnego w sprawie małżeństw homoseksualnych. W ostatnich sondażach prowadził nad demokratycznym rywalem różnicą nawet 10 procent, a zarzuty wobec niego nie osłabiły jego pozycji.