Polamer Inc

Iran przeznaczył 260 mln dolarów na program rakietowy

Parlament Iranu zdecydował, że przeznaczy 260 milionów dolarów na finansowanie programu rakietowego i operacje elitarnych oddziałów specjalnych. Jest to odpowiedź na sankcje nałożone na Iran przez Stany Zjednoczone. Decyzję poparło 240 z 244 irańskich parlamentarzystów. Głosowaniu towarzyszyły okrzyki "Śmierć Ameryce".

Pieniądze mają być przeznaczone na program budowy rakiety zdolnej do wynoszenia na orbitę satelitów i na dofinansowanie elitarnych oddziałów specjalnych. Kierujący parlamentem Ali Larijani ostrzegł, że jest to pierwsza, ale nie ostatnia akcja wymierzona w "terrorystyczne działania Stanów Zjednoczonych".

Napięcie między Teheranem a Waszyngtonem wzrosło po objęciu funkcji prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Donalda Trumpa. Pod koniec lipca senat USA przyjął ustawę, która wprowadziła kolejne sankcje wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej. Teheran uznał je za uderzenie w wynegocjowane wcześniej - za prezydentury Baracka Obamy - porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu.

W odpowiedzi na decyzję irańskiego parlamentu, Departament Stanu Stanów Zjednoczonych uznał, że testy irańskiej rakiety zdolnej do przenoszenia satelity są prowokacją i stanowią pogwałcenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i ducha międzynarodowego porozumienia nuklearnego. (IAR)