Bilety . com

Wizyta brytyjskiej pary książęcej w Polsce

Blisko godzinę trwało spotkanie brytyjskiej pary książęcej Kate i Williama z polskim prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką. Spotkanie w Pałacu Prezydenckim jest pierwszym punktem programu dwudniowej wizyty w Polsce. Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej spędzą dwie noce w Belwederze, który z tej okazji przeszedł przemeblowanie.

"Tę wizytę traktujemy jako wizytę szacunku i przyjaźni. Ma ona wskazać również na te bardzo dobre relacje społeczne i międzyludzkie, także państwowe między Polską i Wielką Brytanią. Taka też jest rola tej wizyty, nie ma ona charakteru politycznego" - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim para książęca pojedzie do Muzeum Powstania Warszawskiego, następnie spotka się z polskimi przedsiębiorcami i start-upowcami. Wieczorem w Łazienkach Królewskich para książęca i prezydencka wezmą udział w uroczystym przyjęciu z okazji niedawnych urodzin brytyjskiej królowej Elżbiety II. Na przyjęciu książę William wygłosi przemówienie, które ma być jedynym publicznym wystąpieniem księcia podczas wizyty w Polsce. Ponadto ambasador brytyjski odczyta list od królowej.

We wtorek brytyjska para książęca uda się do Gdańska, jednak zarówno nadchodzącą, jak i kolejną noc spędzi w stołecznym Belwederze. Szef gabinetu prezydenta zdradza, że rezydencja musiała przejść małe przemeblowanie ze względu na fakt, iż księżna Kate i książę William przyjeżdżają do Polski ze swymi dziećmi - George'em i Charlottą.

"Należało dostosować pomieszczenia oraz otoczenie Belwederu do tego, żeby para książęca mogła czuć się w Warszawie jak u siebie w domu i żeby dzieci także miło wspominały pobyt w Polsce. To zatem oczywiste, że wymagało to pewnych przeróbek, głównie jeśli chodzi o wyposażenie" - wyjaśnił Krzysztof Szczerski. Na brytyjskich gości będzie też czekał upominek z polskim akcentem - to brytyjskie wydanie powieści "Madame" Antoniego Libery.

Książka cieszy się bowiem dużą popularnością w Zjednoczonym Królestwie. Kancelaria Prezydenta nie zdradza jednak szczegółów prezentów jakie polska para prezydencka wręczy brytyjskim gościom. Wiadomo, że upominkami będą porcelana i przedmioty historyczne. Z Polski brytyjska para książęca uda się do Niemiec, gdzie odwiedzi Berlin, Heidelberg i Hamburg. (IAR)