Bilety . com

Rosja krytykuje USA za zestrzelenie syryjskiego samolotu

Moskwa skrytykowała Stany Zjednoczone za zestrzelenie syryjskiego myśliwca. W rosyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych nazwano atak amerykańskiego lotnictwa „aktem agresji” na Syrię. Waszyngton tłumaczy, że wojska dyktatora Baszara al-Asada bombardowały oddziały rebeliantów, współpracujących z zachodnią koalicją, zwalczająca terrorystów Państwa Islamskiego.

W ocenie rosyjskiej dyplomacji, w ten sposób Stany Zjednoczone naruszają międzynarodowe normy i suwerenność Syrii. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Rjabkow oświadczył, że amerykańskie ataki na syryjskie wojska rządowe są nie tylko aktami agresji, ale również można je odczytywać jako „pomoc terrorystom”.

Rosyjski dyplomata przypomniał, że to już trzeci, w ciągu ostatnich tygodni, atak wojsk USA na oddziały al-Asada. Stanowisko Moskwy w sprawie konfliktu syryjskiego różni się od pozycji Waszyngtonu. Stany Zjednoczone nie tylko zwalczają ugrupowania dżihadystów, ale również dążą do obalenia dyktatorskich rządów w Syrii. Natomiast Rosja wspiera syryjskie władze i wielokrotnie była oskarżana przez organizacje monitorujące sytuację w Syrii o atakowanie oddziałów tak zwanej umiarkowanej opozycji antyasadowskiej. (IAR)