Polvision

Stanowy Kongres uchwalił ustawę ws. obchodów Dnia Obamy

Ustawodawcy w Illinois chcą, by dzień urodzin byłego prezydenta był obchodzony jako honorowe święto. W piątek przyjęto projekt ustawy zakładający, że 4 sierpnia obchodzony będzie w Illinois jako Dzień Baracka Obamy. Teraz trafi ona na biurko gubernatora Bruce’a Raunera do podpisu.

Ustawa przeszła przez Kongres jednogłośnie, po tym jak zdecydowano, że święto będzie mieć charakter honorowy i nie będzie dniem wolnym od pracy. Wcześniej pojawił się bowiem pomysł stworzenia kolejnego stanowego święta, na co nie zgodzili się nie tylko republikanie, ale i część Demokratów. Argumentowali oni, że w obecnej sytuacji finansowej, stan nie może pozwolić sobie na kolejne święto stanowe będące dniem wolnym od pracy dla agencji rządowych.

Jak podliczono, każde z takich świąt kosztuje nasz stan ponad 3 miliony dolarów na pokrycie wydatków personelu, dodatkowo Illinois traci około 16 milionów w związku ze spadkiem produkcyjności. Nowy projekt, który zakłada, że Dzień Obamy będzie miał charakter honorowy, jednogłośnie poparli ustawodawcy obu partii.