Polvision

Przewodniczący Izby Reprezentantów z wizytą w Polsce

Przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan zapewnia o "stałym zobowiązaniu" Stanów Zjednoczonych wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ryan spotkał się po południu w piątek Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą. W rozmowach uczestniczyli również urzędnicy Kancelarii Prezydenta i delegacja kongresmenów, reprezentujących zarówno Republikanów, jak i Demokratów.

Paul Ryan podkreślił, że głównym powodem wizyty w Warszawie jest wyrażenie wdzięczności Polsce za bycie "liderem w NATO". "Jesteśmy tu po to, by zapewnić o naszym stałym zobowiązaniu wobec NATO. Polska zaczęła odgrywać bardzo ważną rolę, angażując 2 procent PKB na wydatki na obronność. A to jedna z deklaracji, którą uważamy za bardzo istotną w tworzeniu dobrze prosperującego NATO" - powiedział.

Przewodniczący Izby Reprezentantów mówił, że Stany Zjednoczone podzielają polskie "zaniepokojenie rosyjską agresją": "Stoimy ramię w ramię z naszymi sojusznikami, takimi jak Polska, by stawić czoła rosyjskiej agresji. Zadaniem naszej delegacji jest powiedzieć waszemu rządowi, waszemu prezydentowi i waszej premier, że jesteśmy mocnymi sojusznikiem, doceniamy nasze strategiczne partnerstwo. Jesteśmy też bardzo wdzięczni za to, że Polska jest krajem-gospodarzem dla naszych żołnierzy. Uważamy, że to partnerstwo ma wspaniały potencjał".

Paul Ryan podkreślił też, że w jego rodzinnym stanie Wisconsin mieszka i pracuje wielu Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia. "To fantastyczna relacja, jaką my Amerykanie mamy z polskim narodem. Jesteśmy tutaj, by pokazać nasze zobowiązanie, wsparcie i naszą wdzięczność" - powiedział spiker Izby Reprezentantów USA.

W planie europejskiej wizyty przewodniczącego Paula Ryana, oprócz Polski, znalazły się również Norwegia, Wielka Brytania oraz Estonia.