Bilety . com

Zmarła Magdalena Abakanowicz, jedna z najbardziej znanych polskich artystek

Zmarła polska rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz - poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Twórczyni słynnych "abakanów", które zrewolucjonizowały rzeźbę i tkaninę artystyczną, w czerwcu ukończyłaby 87 lat. W oczach kolegów-artystów, przyjaciół, a także przedstawicieli instytucji kultury Magdalena Abakanowicza była jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej sztuki światowej. O jej odejściu zgodnie mówią: "to ogromna strata dla polskiej kultury".

Magdalena Abakanowicz urodziła się w 1930 roku w Falentach pod Warszawą. Była absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyła także sopocką Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Od 1965 do 1990 roku była wykładowcą Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a od 1979 roku była profesorem tej uczelni. Jej znana z tworzenia dużych, przestrzennych kompozycji na bazie tkaniny, a także brązu, kamienia, czy drewna. Rzeźbiarka żyła i tworzyła w Warszawie.

Pierwsza wystawa Magdaleny Abakanowicz została zorganizowana w 1960 roku. Pięć lat później za swoje "abakany" roku otrzymała złoty medal na Biennale w Sao Paulo. Ta nagroda zapoczątkowała światową karierę Magdaleny Abakanowicz. Ponad 100 razy artystka pokazywała swoje prace na wystawach za granicą, na kilku kontynentach.

"Abakany" można podziwiać w kilkudziesięciu muzeach na całym świecie, między innymi w Centre Georges Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku oraz Museum of Modern Art w Kioto. Magdalena Abakanowicz była laureatką wielu wyróżnień i odznaczeń, otrzymała między innymi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Order Sztuki i Literatury oraz wyróżnienie nowojorskiego Centrum Rzeźby w 1993 roku. Otrzymała także doktora honoris causa, między innymi Royal College of Art w Londynie, Massachusetts College of Art w Bostonie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W chicagowskim Parku Granta znajduje się instalacja Magdaleny Abakanowicz - Agora, na którą składa się 106 żelaznych korpusów.

(Zdjęcie/Wikipedia)