Polvision

W Arkansas wykonano pierwszą egzekucję od 12 lat

W stanie Arkansas w czwartek dokonano pierwszej od 12 lat egzekucji więźnia. Jest to pierwsza spośród ośmiu egzekucji, które planowane są w najbliższych dniach. Osobą, na której wykonano karę śmierci, był Ledell Lee. Ten 51-letni mężczyzna w 1993 roku dokonał brutalnego morderstwa.

Jak informują lokalni urzędnicy, skazany nie złożył oświadczenia końcowego. Na miejscu egzekucji byli również krewni ofiary Ledella Lee. Powiedzieli, że zasługuje on na karę śmierci, gdyż jego czyn "rozszarpał ich życie". Prawnicy Ledella Lee od lat bronili swojego klienta, który 20 lat spędził w celi śmierci. Złożyli oni szereg wniosków.

W ostatnich dniach Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił wcześniejszą decyzję sądu okręgowego, który wstrzymał osiem planowanych egzekucji. Pośpiech przy wykonaniu kar śmierci ostro krytykują obrońcy praw człowieka. Władze Arkansas wyjaśniają, że pośpiech jest spowodowany faktem, że termin przydatności substancji wykorzystywanej do egzekucji wygasa pod koniec miesiąca. Karę śmierci przewiduje  prawo federalne, ale nie we wszystkich stanach jest wykonywana.