Bilety . com

Chicago wprowadzi ID dla nieudokumentowanych imigrantów

Burmistrz Rahm Emanuel bliżej realizacji celu o stworzeniu miejskiego dokumentu tożsamości dla nieudokumentowanych imigrantów. Jego propozycja została przyjęta przez Radę Miasta, chociaż kilku radnych głośno wyraziło swój sprzeciw. Ostatecznie w głosowaniu przygniatająca większość zagłosowała za stworzeniem dokumentu – 44 radnych, przy 4 głosach sprzeciwu.


Wśród tych, którzy nie zgodzili się z pomysłem burmistrza jest dwóch radnych z północno-zachodnich dzielnic, radny z 38. okręgu Nicholas Sposato i z 41. dzielnicy Anthony Napolitano. Ten pierwszy ostatnio sugerował porzucenie przez Chicago statusu miasta sanktuarium dla osób nielegalnie przebywających w USA.


Wśród argumentów przeciwników pojawiły sie kwestie finansowe. Zgodnie z rozporządzeniem biuro miejskiej sekretarz Anny Valencii otrzyma 1 milion dolarów na stworzenie dokumentów tożsamości dla osób o nieuregulowanym statusie imigracyjnym. Nie wiadomo, jakie korzyści mają płynąć z posiadania tego dokumentu, do czego będzie on uprawniał, ani jakie procedury będą obowiązywać przy jego wydawaniu.