Bilety . com

Więcej czasu na pokonanie skrzyżowania bez mandatu?

Zmotoryzowani, którzy zostaną złapani przez oko kamery przejeżdżając na czerwonym świetle przez skrzyżowanie w Chicago, mają szanse na uniknięcie zapłacenia mandatu. Jeśli propozycja przedstawiona w poniedziałek przez burmistrza Rahma Emanuela zyska poparcie radnych, wówczas wydłużeniu ulegnie czas – do 0,3 sekundy, w którym już po zapaleniu się czerwonego światła, kamera nie będzie reagować. Dotychczas migawka zapala się po 0,1 sekundy. 


Takie zalecenie znalazło się w raporcie wydziału ds. transportu na Uniwersytecie Northwestern. Czytamy tam, że wydłużenie czasu zanim migawka kamery ma reagować, może istotnie wpłynąć na bezpieczeństwo na skrzyżowaniach. Pozwoli uniknąć bowiem nagłych reakcji ze strony kierowców, co zwłaszcza w trudnych warunkach drogowych może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.


Burmistrz Emanuel nie chce rezygnować z kontrowersyjnego programu kamer na skrzyżowaniach, nawet po tym gdy odkryto proceder korupcyjny w czasie rozstrzygania przetargu na ich instalację. Tylko w 2015 roku dochód z mandatów przyniósł do kasy miejskiej prawie 285 mln dolarów.