W kategorii

 • Demonstracja w 100. rocznicę masakry Ormian


  Prawie 1,5 tysiąca osób protestowało w piątek przed konsulatem Turcji w Chicago w setną rocznicę ludobójstwa Ormian. Uczestnicy przynieśli flagi amerykańskiej i transparenty z napisami "Nigdy więcej kłamstw". Pod drugiej stronie ulicy stało około 200 zwolenników Turcji.


  Czytaj dalej
 • Zakażenia HIV w Indianie i Illinois


  W Indianie liczba ostatnich przypadków zakażenia wirusem HIV przekroczyła 140. Pod koniec marca gubernatora Mike Pence ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego w Scott County. Wszystkie zakażenia związane są z dożylnym zażywaniem narkotyków. W stanie Illinois liczba zakażeń HIV wśród osób uzależnionych spada od 2003 roku, od kiedy ustawodawcy wprowadzili prawo, dzięki któremu można kupić określoną liczbę strzykawek bez recepty.


  Czytaj dalej
 • Akcja "Zapytaj prawnika" czyli bezpłatne porady


  Każdy, kto potrzebuje porady prawnika, będzie miał okazję zrobić to w sobotę za darmo w ramach 34. akcji "Zapytaj Prawnika". Można skorzystać telefonicznie z bezpłatnych porad prawników powiatu Cook, DuPage i Will. Sponsorem “Ask A Lawyer Day” jest Stanowa Izba Adwokacka (Illinois State Bar Association) z siedzibą w Springfield.


  Czytaj dalej
 • Zawieszono zasiłki pogrzebowe


  Cięcia budżetowe wprowadzane przez administrację gubernatora Bruce'a Raunera dotykają niemal każdej sfery życia mieszkańców naszego stanu. Zawieszono nawet pomoc w pokryciu kosztów pogrzebów najbiedniejszych. Stanowy Departament Opieki Społecznej poinformował właścicieli zakładów pogrzebowych, iż od kwietnia wstrzymuje pomoc finansową w takich przypadkach


  Czytaj dalej
 • Nowy szef biura burmistrza


  Forrest Claypool został nowym szefem biura Rahma Emanuela. Claypool był prezesem CTA - Chicagowskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego odkąd Emanuel rozpoczął zarządzanie miastem. Obaj są w bliskiej przyjaźni od lat. Burmistrz zachwala go jako światowej klasy menedżera.


  Czytaj dalej
 • Handel chorymi szczeniaki


  Ostrzeżenie dla osób, które chcą kupić czworonoga. Telewizja ABC7 przeprowadziła dziennikarskie śledztwo dotyczące sprzedaży chorych psów. Wcześniej dziennikarze dostawali informacje o przypadkach kupowania szczeniaków, które okazywały się być ciężko chore lub zdychały.


  Czytaj dalej
 • Wiceprezydent Biden w Urbana


  Wiceprezydent Joe Biden odwiedził w czwartek Illinois. Wygłosił przemówienie na University of Illinois w Urbana poświęcone kampanii walki z przemocą seksualną na amerykańskich kampusach. Wiceprezydent Biden będzie promuje akcję "It's On US" ogłoszoną przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu ubiegłego roku.


  Czytaj dalej
 • Były kongresmen pójdzie do więzienia


  Sędzia federalny Sharon Johnson Coleman skazała na pięć miesięcy więzienia byłego stanowego kongresmena Derrick Smith oskarżonego o korupcję. Smith przyznał się do przyjęcia 7 tysięcy dolarów łapówki. Jak zeznał podczas procesu gotówkę w kopercie przyjął od zaufanego współpracownika.


  Czytaj dalej
 • Bakteria listerii w lodach Jeni's


  Lody firmy Jeni’s wycofywane ze sprzedaży. Ma to związek z wykryciem w bakterii listerii w jednej w rutynowo badanych próbek. Firma zdecydowała, że produkty znikną z ponad 100 sklepów w rejonie Chicago. Czasowo zamknięte będą też dwie lodziarnie Jeni’s w dzielnicach Lakeview oraz Wicker Park. Klienci, którzy maja w domu produkty Jeni’s, mogę je oddać i otrzymają zwrot pieniędzy.


  Czytaj dalej
 • Pogrzeb kardynała Francisa George'a


  Kardynał Francis George został w czwartek po południu pochowany na cmentarz All Saints w Des Plaines, na północno-zachodnich przedmieściach. Ósmy arcybiskup Chicago zmarł w ubiegły piątek w wieku 78 lat. Kardynał został pochowany w grobowcu swoich rodziców, co było jego wolą.


  Czytaj dalej
 • Pielęgniarki grożą strajkiem


  Pielęgniarki ze szpitala University of Chicago przygotowują się do strajku. Krajowy związek zawodowy National Nurces United autoryzował akcję protestacyjną. Pielęgniarki miałyby odejść od pracy - 30 kwietnia. Stronom biorącym udział w sporze dotyczącym wynagrodzenia pielęgniarek nie udało się osiągnąć porozumienia od sierpnia ubiegłego roku.


  Czytaj dalej
 • Nieletni sprawcą napadu w kolejce


  15-latek zatrzymany w sprawie napastowania seksualnego i kradzieży w kolejce niebieskiej linii. Mężczyzna w poniedziałek wieczorem napadł na 41-letnią kobietę, która wsiadła do pociągu na stacji metra Oak Park Avenue. Powalił ją na podłogę i zaczął napastować. Ukradł jej także telefon komórkowy i pieniądze.


  Czytaj dalej
 • Dar dla Art Institute


  Chicagowski Instytut Sztuki otrzymał wyjątkowo wartościowy dar. Filantropi Stefan Edlis i Gael Neeson, którzy już nie raz wspierali instytucji kulturalne w Chicago cennymi prezentami, tym razem przekazali muzeum swą prywatną kolekcję dzieł. Jest warta 400-sta milionów dolarów. To 42-a dzieła - obrazy, fotografie i rzeźby.


  Czytaj dalej
 • Bez fotoradarów w miasteczkach


  Z tej wiadomości ucieszy się zapewne część kierowców. Stanowa Izba Reprezentantów przyjęła projekt przepisów, która mają wprowadzić zakaz umieszczania fotoradarów na skrzyżowaniach. Dotyczy to jednak jedynie małych gmin. Zmiany zgodnie z projektem, mają wejść w życie od 2017 roku. Dotyczyłyby 35 miejscowości w rejonie Chicago.


  Czytaj dalej
 • Trzech pasażerów zasłabło podczas lotu


  Linie lotnicze SkyWest udzieliły kolejnych informacji na temat wczorajszego lotu samolotu, który w ramach kursu tego przewoźnika odbywał się z Chicago do Connecticut i awaryjnie lądował w Buffalo. Rzeczniczka SkyWest Marissa Snow podała, że łącznie trzy osoby na pokładzie straciły przytomność.


  Czytaj dalej
 • Dzień Ziemi


  W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w Chicago i okolicy od środy przez najbliższy tydzień odbędzie wiele wydarzeń związanych z ekologią. W wielu parkach i lasach odbędzie się także sprzątanie śmieci. Większość wydarzeń związanych z obchodami Światowego Dnia Ziemi jest darmowa.


  Czytaj dalej
 • Nie widać wiosny


  Środowy poranek przypominał bardziej wczesną zimę. Było dość chłodno jak na koniec kwietnia. Termometry pokazywały jedynie około 35 stopni Fahrenheita. W niektórych częściach Chicago poprószył nawet śnieg. W ciągu dnia także będzie chłodno. Termometry pokażą około 50 stopni F.


  Czytaj dalej
 • Kobieta zaatakowana w kolejce CTA


  Policja poszukuje sprawcy ataku na kobietę w kolejce linii niebieskiej. Wsiadała ona we wtorek po południu do pociągu na stacji Oak Park Avenue. Jechała na wschód, w stronę Forest Park. W wagonie poza nią i napastnikiem nie było nikogo więcej.


  Czytaj dalej
 • Uroczystości pogrzebowe kardynała George'a


  Arcybiskup Seatlle J. Peter Sartain wygłosi kazanie na pogrzebie kardynała Francisa George'a. Taka była wola zmarłego. 68- letni Sartain, niegdyś biskup Joliet, przyjaźnił się z kardynałem Georgem. Emerytowany Arcybiskup Chicago zmarł w piątek. Od prawie 10 lat walczył z chorobą nowotworową.


  Czytaj dalej
 • Wyrok za morderstwo na Bali


  Indonezyjski sąd na wyspie Bali uznał parę Amerykanów z Chicago za winnych morderstwa matki młodej kobiety i skazał ich na kary więzienia. Zabójstwa dokonano w sierpniu ubiegłego roku w jednym z kurortów wypoczynkowych na wyspie Bali . Ciało 62-letniej Sheili von Wiese-Mack znaleziono w walizce w bagażniku w jednej z taksówek na parkingu.


  Czytaj dalej